Żyli długo i szczęśliwie… Niestety nie każda historia tak się kończy. Czasem życie małżonków nie układa się jak w bajce. Przychodzi moment rozstania, a z nim konieczność wspólnych rozliczeń. Stajecie przed dylematem.
Jak to zrobić żeby stracić jak najmniej? Hmm… może skorzystać z mediacji? Poznaj 7 powodów i przekonaj się, że warto skorzystać w mediacji w sprawie o podział majątku!
1. Oszczędzasz czas i emocje – mediacja o podział majątku trwa o wiele krócej niż sprawa w sądzie i nie jest tak stresująca!
Postępowanie sądowe w sprawie o podział majątku może trwać latami -kilka, a w niektórych sytuacjach nawet kilkanaście lat. Mediacja w sprawie o podział majątku to zazwyczaj 2 lub 3 spotkania. Zdarza się, że klienci już na pierwszym spotkaniu ustalają warunki podziału majątku, a na kolejnym podpisują ugodę. Wszystko zależy od Was i waszego przygotowania – sprawdź jak przygotować się do mediacji!
Mediacja nie jest tak stresująca jak rozprawa w sądzie. Już sam układ sali sądowej sprawia, że czujemy napięcie i stres. Podczas mediacji czujemy się swobodniej. Siadamy przy okrągłym stole, przy kawie lub herbacie i rozmawiamy. Nikt nikogo nie przesłuchuje, nie ocenia, nie szuka winnych. Mediator stwarza warunki do rozmowy. Łagodzi powstające napięcia, umożliwia swobodne wypowiedzenie się każdemu z Was i pomaga w wypracowaniu porozumieniu.
2. Optymalizujesz koszty – mediacja o podział majątku to korzystne finansowo rozwiązanie!
O tym, że postępowanie sądowe w sprawie o podział majątku jest kosztowne nie trzeba nikogo przekonywać. Nie wspominając już nawet o kosztach emocjonalnych. Opłata od wniosku – 1.000 złotych – to dopiero początek. Koszty biegłych sądowych – jedna opinia, zarzuty, uzupełnienie, druga, trzecia…, koszty zastępstwa procesowego, opłaty od zażaleń, apelacji… Często robi się z tego niezła suma.
Oczywiście mediacja też kosztuje, ale zazwyczaj koszty ponosicie po połowie, a przy okazji optymalizujecie pozostałe wydatki. Przy pomocy mediatora możecie ustalić wartość ruchomości i nieruchomości. Jeżeli mimo wszystko potrzebujecie wsparcia specjalisty to możecie skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego – wybieracie go wspólnie, a więc łatwiej jest Wam przyjąć jego opinię. Taka wycena jest też o wiele tańsza niż wycena biegłego sądowego.
W mediacji możecie również skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego – profesjonalny pełnomocnik pomoże Wam przygotować propozycje ugodowe, przygotować lub zweryfikować projekt ugody, a nawet negocjować warunki porozumienia podczas spotkania. Zazwyczaj taka usługa jest o wiele bardziej przystępna cenowo niż reprezentacja w sądzie i przygotowywanie skomplikowanych pism procesowych.
3. Nie potrzebujesz dowodów, świadków ani skomplikowanych procedur – w mediacji o podział majątku po prostu negocjujesz!
W mediacji nie musisz niczego udowadniać. Nie potrzebujesz świadków, nagrań i dowodów. Nie musisz pisać pism, ani znać się na skomplikowanych procedurach. Mediacja opiera się na rozmowie i negocjacjach, które wspierane są przez bezstronną i neutralną osobę trzecią – mediatora.
Mediator nie ocenia dowodów. Oczywiście jeżeli taka będzie wasza wola to możecie okazać sobie dokumenty, które są dla Was ważne i pomocne przy poszukiwaniu rozwiązań, ale nie jest to warunek konieczny na drodze do porozumienia.
Często okazuje się, że o wiele łatwiej jest znaleźć rozwiązanie siadając do stołu i otwarcie rozmawiając niż wymieniając się skomplikowanymi pismami i dowodami.
4. Masz wpływ na rozwiązanie sprawy – w mediacji o podział majątku to WY decydujecie!
Tak, tak, tak! To właśnie WY decydujecie! Nikt nie może zmusić Was do podjęcia decyzji, z którymi się nie zgadzacie. Mediator powinien zachować nie tylko bezstronność, ale także neutralność. Mediator nie jest związany z przedmiotem sporu. Nie narzuca rozwiązań, ani nie rozstrzyga sporu.
Mediator wspiera wasze negocjacje. Podczas mediacji mediator może proponować różne rozwiązania, ale nie są one dla Was wiążące. Każdy z Was indywidualnie wyraża zgodę zarówno na mediację, jej przebieg, jak i treść ugody. To wasza ugoda i to WY decydujecie!
5. Majątek możesz podzielić jeszcze przed rozwodem – w mediacji o podział majątku nie musisz czekać na rozwód!
Nie musicie czekać na wyrok rozwodowy. Jeżeli dojdziecie do porozumienia, możecie udać się do notariusza, zawrzeć umowę o rozdzielność majątkową, a następnie podzielić majątek.
Coraz częściej klienci korzystają z mediacji jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód – w ramach mediacji umownej – ustalają warunki rozwodu, wypracowują porozumienie w sprawie opieki nad dziećmi i uzgadniają plan podziału majątku.
6. Dzielisz to co niepodzielne – w mediacji o podział majątku kompleksowo rozwiążesz sprawę!
Kredyt łączy bardziej niż ślub. Słyszeliście kiedyś to stwierdzenie? Rzeczywiście coś w nim jest. Często to właśnie kredyt łączy małżonków na wiele długich lat. W sprawie sądowej o podział majątku nie można podzielić kredytu, ale… w mediacji możesz uwolnić się od wspólnych zobowiązań. Możecie ustalić kto będzie spłacał kredyt i jak się w związku z tym rozliczycie – o szczegóły zapytaj mediatora!
7. Mediacja jest modna 😉 – coraz więcej osób korzysta z mediacji o podział majątku!
Coraz więcej osób wybiera mediację zamiast sądu! Mediacja staje się modna. Jest o wiele bardziej atrakcyjna niż postepowanie sądowe. Pozwala na kompleksowe rozwiązanie sprawy, złagodzenie emocji, szybsze zakończenie wspólnej historii i zachowanie neutralnych relacji.
A na dodatek jest odformalizowana i elastyczna, czyli dostosowana do waszych potrzeb – za co wyjątkowo ją cenie!
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz!
Zapraszam na konsultacje w sprawie mediacji!
Iwona Franków-Wilczyńska
tel. 607 243 066